Delegacja bałtycka w Izraelu

W lutym 2024 r. ELNET gościł w Izraelu delegację parlamentarzystów oraz ekspertów z dziedziny obronności i bezpieczeństwa z Litwy, Łotwy i Estonii. Przedstawiciele państw bałtyckich przyjechali do Izraela aby spotkać się ze swoimi odpowiednikami w Jerozolimie i nawiązać bliższe relacje robocze między Izraelem a Litwą, Łotwą i Estonią. Uczestnicy delegacji okazali także solidarność ze społeczeństwem Izraela, które zostało dotknięte barbarzyńskim atakiem Hamasu 7 października 2023 roku. Szczególny nacisk położono na kwestie obronności i bezpieczeństwa, zwłaszcza w świetle pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę oraz wojny Izraela z Hamasem.

Kibuc Kfar Aza

Członkowie delegacji spotkali się z rodzinami zakładników nadal przetrzymywanych w niewoli Hamasu: Hersha Goldberga-Polina, Yagewa Buchshtaba, Idana Stiviego, Odeda Lifschitza oraz Yossiego i Eli Sharabiego. Goście odwiedzili miejsca masakry 7 października, kibuc Kfar Aza i teren festiwalu Nova. Delegacja odwiedziła też Sderot, miasto, które ogromnie ucierpiało podczas atak, gdzie wzięła udział w briefingu operacyjnym policji na temat ataku z 7/10/2023 oraz reakcji izraelskich służb.

Podczas pobytu w Izraelu przedstawiciele państw bałtyckich spotkali się min. z członkami Knesetu, przedstawicielami MSZ, IDF oraz Radą Bezpieczeństwa Narodowego. Spotkania umożliwiły swobodną wymianę poglądów, co otworzyło drzwi do zacieśnienia relacji pomiędzy wszystkimi czterema krajami.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na użycie ciasteczek zgodnie z naszą Polityką Prywatności.