Polska i Izrael: słodko-gorzka przyjaźń. Briefing z posłem na Sejm RP, Władysławem T. Bartoszewskim

Władysław T. Bartoszewski, poseł na Sejm RP, spotkał się z nami, aby dokonać przeglądu kluczowych wydarzeń we współczesnych stosunkach polsko-izraelskich i porozmawiać o tym, w jaki sposób nowe otwarcie w polityce izraelskiej może pomóc w umocnieniu przyjaźni pomiędzy dwoma krajami i ich narodami. 

Poseł Bartoszewski zauważył na wstępie, że parlamentarna grupa polsko-izraelska, do której należy, jest największą grupą w polskim parlamencie. Każdy demokratycznie wybrany prezydent i premier RP odbył wizytę w Izraelu. To wyjątkowa sytuacja, pokazująca, jak silne są związki między naszymi narodami. 

Następnie poseł pokrótce przedstawił stosunki polsko-izraelskie (i polsko-żydowskie) na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Wspomniał, jak ważną rolę w umacnianiu przyjaźni pomiędzy naszymi narodami odegrał jego ojciec, Prof. Władysław Bartoszewski, który nawet w momentach największych napięć był niezłomnym orędownikiem dialogu, zaangażowany był też w pomoc w relokacji Żydów z ZSRR do Izraela.

Jego syn kilkakrotnie podkreślił, że dialog – także na trudne tematy – jest fundamentem dobrych relacji. Sprzeciwił się stanowczo bojkotowi izraelskich naukowców przez niektóre środowiska, podkreślając, że w żaden sposób nie służy on procesowi pokojowemu.  Skrytykował także ustawę o IPN, która przyniosła odwrotny od zamierzonego efekt. Jako największe zagrożenia dla stosunków polsko-izraelskich wymienił populizm, posługiwanie się historią jako narzędziem politycznym oraz podsycanie niechęci w imię zdobycia poparcia politycznego na krótką metę.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na użycie ciasteczek zgodnie z naszą Polityką Prywatności.