Polska i Izrael: słodko-gorzka przyjaźń. Briefing z posłem na Sejm RP, Władysławem T. Bartoszewskim

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print
Share on email

Władysław T. Bartoszewski, poseł na Sejm RP, spotkał się z nami, aby dokonać przeglądu kluczowych wydarzeń we współczesnych stosunkach polsko-izraelskich i porozmawiać o tym, w jaki sposób nowe otwarcie w polityce izraelskiej może pomóc w umocnieniu przyjaźni pomiędzy dwoma krajami i ich narodami. 

Poseł Bartoszewski zauważył na wstępie, że parlamentarna grupa polsko-izraelska, do której należy, jest największą grupą w polskim parlamencie. Każdy demokratycznie wybrany prezydent i premier RP odbył wizytę w Izraelu. To wyjątkowa sytuacja, pokazująca, jak silne są związki między naszymi narodami. 

Następnie poseł pokrótce przedstawił stosunki polsko-izraelskie (i polsko-żydowskie) na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Wspomniał, jak ważną rolę w umacnianiu przyjaźni pomiędzy naszymi narodami odegrał jego ojciec, Prof. Władysław Bartoszewski, który nawet w momentach największych napięć był niezłomnym orędownikiem dialogu, zaangażowany był też w pomoc w relokacji Żydów z ZSRR do Izraela.

Jego syn kilkakrotnie podkreślił, że dialog – także na trudne tematy – jest fundamentem dobrych relacji. Sprzeciwił się stanowczo bojkotowi izraelskich naukowców przez niektóre środowiska, podkreślając, że w żaden sposób nie służy on procesowi pokojowemu.  Skrytykował także ustawę o IPN, która przyniosła odwrotny od zamierzonego efekt. Jako największe zagrożenia dla stosunków polsko-izraelskich wymienił populizm, posługiwanie się historią jako narzędziem politycznym oraz podsycanie niechęci w imię zdobycia poparcia politycznego na krótką metę.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na użycie ciasteczek zgodnie z naszą Polityką Prywatności.