We are #ELNETWOMEN

W maju ELNET gościł w Izraelu pierwszą w swojej historii delegację składającą się wyłącznie z kobiet. To inicjatywa mająca na celu podnieść świadomość na temat przemocy seksualnej używanej jako narzędzie wojny.  W delegacji wzięło udział 18 uczestniczek z 12 krajów europejskich.

 

Wśród członkiń delegacji były wybitne osobistości ze świata dyplomacji, sektora zajmującego się bezpieczeństwem oraz organizacji feministycznych. Na liście uczestniczek znalazły się min. Rawan Osman, działaczka syryjsko-libańska; Nastya Popandopulos, ukraińska podkasterka i aktywistka; Aleksandra Karasińska, dziennikarka i szefowa Fundacji RASP, oraz Elaaheh Jamali, znana jako Lily Moo, urodzona w Iranie działaczka na rzecz praw człowieka. 

Członkinie delegacji spotkały się także z rodzinami zakładników wciąż przetrzymywanych przez Hamas w Gazie. Odwiedziły Kfar Aza, jeden z kibuców zaatakowanych 7 października, a także miejsce pamięci poświęcone ofiarom festiwalu Supernova.

Uczestniczki delegacji wzięły udział w międzynarodowej konferencji Globalnej Koalicji Kobiet przeciwko Przemocy Seksualnej jako Narzędziu Wojny, która odbyła się w Knesecie i której współgospodarzami byli posłanka do Knesetu Shelly Tal Meron i ELNET. W spotkaniu wzięło udział ponad 160 osób, w tym Yair Lapid, szef opozycji; Aurore Bergé, francuska Minister ds. Równości Płci i Walki z Dyskryminacją; Manuel Valls, były premier Francji; oraz Karin Prien, Ministra edukacji, nauki i kultury Szlezwiku-Holsztynu (Niemcy).

Członkinie delegacji wysłuchały świadectwa Rafaeli Treistman, która przeżyła masakrę na Festiwalu Suprenova. Odwiedziły także miejsce pamięci poświęcone ofiarom Hamasu niedaleko Rei’im. 

Delegacja spotkała się także z rodzinami zakładników wciąż przetrzymywanych przez Hamas w Gazie. Odwiedziła Kfar Aza, jeden z kibuców zaatakowanych 7 października. Członkinie delegacji spotkały się także z rodzinami zakładników wciąż przetrzymywanych przez Hamas w Gazie. Odwiedziły Kfar Aza, jeden z kibuców zaatakowanych 7 października, a także miejsce pamięci poświęcone ofiarom festiwalu Supernova.

Media:

Iranian-British human rights activist Elaaheh Jamali holds a pre-Islamic Revolution Iranian flag at the site of the Supernova music festival massacre near Kibbutz Re’im, May 23, 2024. Credit: ELNET.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na użycie ciasteczek zgodnie z naszą Polityką Prywatności.