80-ta rocznica Powstania w Getcie Warszawskim.

Polscy i izraelscy dyplomaci wspólnie upamiętniają 80. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim.

W tegorocznych wydarzeniach związanych z upamiętnieniem 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim kolejny już raz wspólnie udział wzięli ministrowie spraw zagranicznych Polski i Izraela, profesor Zbigniew Rau i Eli Cohen oraz szefowie placówek dyplomatycznych obu krajów 
w państwach na całym świecie. Od Brazylii, przez kraje UE aż po Iran i Japonię, ponad 70 polskich i izraelskich ambasadorów postanowiło wspólnie uczcić tę wyjątkową rocznicę poprzez udział w społeczno-edukacyjnej „Akcji Żonkile” organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. 

Wspólny udział polskich i izraelskich dyplomatów nie tylko pozwala rozpowszechnić na całym świecie wiedzę o bohaterach i bohaterkach powstania w warszawskim getcie, ale także pokazuje międzynarodowy wymiar polsko-izraelskiej współpracy w dziedzinie wspólnego upamiętania tragicznych zdarzeń w naszej wspólnej historii i jest kolejnym krokiem ku wzmocnieniu strategicznych i przyjacielskich relacji pomiędzy Polską i Izraelem.

Ministrowie spraw zagranicznych oraz ambasadorowie i konsulowie generalni Polski i Izraela wzięli udział w „Akcji Żonkile” na zaproszenie Fundacji ELNET – Poland. ELNET (European Leadership Network) jest międzynarodową organizacją pozarządową, której misją jest inicjowanie i wspieranie opartego na wspólnych celach i demokratycznych wartościach dialogu pomiędzy krajami europejskimi i Izraelem.

Ambasadorowie upamiętnili pamięć o powstaniu fotografując się z żonkilami – kwiatami, które stały się symbolem powstańczego zrywu sprzed 80 lat. Ostatni z ocalałych przywódców powstania w getcie Marek Edelman (1919-2009), przez wiele lat otrzymywał od anonimowej osoby, właśnie w rocznicę powstania w getcie, bukiet żółtych kwiatów. Bukiet składał co roku na Pomniku Bohaterów Getta w Warszawie. Na pamiątkę tej tradycji, ale przede wszystkim po to, aby pamięć o bohaterach i bohaterkach powstania nie zaginęła, powstała „Akcja Żonkile”, którą zainicjowało i niemal od dekady prowadzi POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich.

Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku i było największym żydowskim zbrojnym zrywem przeciwko Niemcom w trakcie II Wojny Światowej. Było ono aktem bohaterskiego sprzeciwu wobec tragedii narodu żydowskiego, której istotnym rozdziałem była rozpoczęta kilka miesięcy wcześniej, 22 lipca 1942 roku, akcja likwidacji warszawskiego getta. Młode kobiety i mężczyźni, którzy wciąż pozostawali na terenie zamkniętej dzielnicy wybrali śmierć z bronią w ręku, zamiast komory gazowej Treblinki. Powstanie zakończyło się 16 maja 1943, kiedy to Niemcy wysadzili w powietrze Wielką Synagogę na Tłomackiem i zrównali z ziemią resztę getta.

#AkcjaŻonkile #ŁączyNasPamięć

Więcej informacji o Akcji Żonkile na www.polin.pl.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na użycie ciasteczek zgodnie z naszą Polityką Prywatności.