„KOBIETY W IZRAELSKIM I POLSKIM ŚWIECIE BIZNESU” Śniadanie Izraelskie

4 kwietnia 2023 roku w Międzynarodowym Instytucie Społeczeństwa Obywatelskiego odbyło się piąte spotkanie, w ramach projektu „Śniadanie Izraelskie”, z udziałem gościa specjalnego – Aleksandry Gren, którego moderatorką była Marta Kubica, Prezeska Fundacji ELNET. Spotkanie poświęcone było kobietom w polskim i izraelskim świecie biznesu.

 

Aleksandra Gren zaczęła swoją wypowiedź od wspomnień z wyjazdu studyjnego, który został zorganizowany kilka lat temu przez Vital Voices Poland dzięki wsparciu Fundacji ELNET we współpracy z Ambasadą Izraela w Polsce. W ramach tej inicjatywy udało się wówczas zgromadzić ok. 40 polskich przedstawicieli kadry zarządzajacej oraz start-up’erow – specjalistów z różnych branż, którzy wzajemnie poszerzali swoją wiedzę w Izraelu spotykając się z licznymi przedstawicielami firm uczelni i funduszy działających na rzecz innowacyjności i sukcesu gospodarczego Izraela. 

 

Wyjazd mocno zainspirował ją do działania oraz pokazał dobre wzorce, z których Polacy mogą uczyć się od Izraelczyków. Według Aleksandry Gren, wizyta ta była świetną lekcją o tym, na czym polega innowacyjność oraz umiejętność poradzenia sobie w każdych warunkach dzięki starannemu procesowi edukacji, przygotowań jak i dzięki tzw. izraelskiej hucpie.  

 

 

Pani Gren podzieliła się również swoimi doświadczeniami w zakresie współpracy biznesowej z Izraelczykami. Zaznaczyła, że w Izraelu, od czasów powstawia państwa Izrael po II wojnie światowej, trwa permanentny stan zagrożenia, który wpływa na podejście Izraelczyków do nauki, pracy, bezpieczeństwa, dostępnych zasobów i generalnie do życia. Państwo Izrael, to w 40% pustynia, otoczone wrogo nastawionymi krajami. Stan tez sprawia, ze Izraelczycy są z reguły dobrze przygotowani i szybko skupiają się na budowaniu wartości przy wykorzystaniu ograniczonych zasobów. Relacje są bezpośrednie i konkretne, a działania szybkie i ukierunkowane na sukces. Izraelczycy mają również ogromne poczucie humoru i kochają życie.

 

Chętnie dzieliła się swoim doświadczeniem zawodowym i mówiła o roli kobiet w biznesie. Podkreślała, że kobiety często napotykają na trudności związane z łączeniem życia rodzinnego z zawodowym. Wspomniała o Klubie 30%, czyli kampanii społecznej rozpoczętej w Wielkiej Brytanii przez Helenę Morrissey w 2010r. a obecnie działającej w rożnych częściach świata, również w Polsce. Kampania ma na celu zwiększenie reprezentacji kobiet w zarządach i radach nadzorczych i w Wielkiej Brytanii cel ten został osiągnięty już po 8 latach (wśród firm z FTSE 100). W Polsce obecnie kobiety stanowią 12% zarządów w największych firm, według badan Klubu 30% . Z założenia 30% jest wystarczającą liczbą, aby mniejszość (kobiety) w większości (mężczyźni) zaczęła mieć wpływ. 

 

W drugiej części spotkania Aleksandra Gren odpowiadała na pytania uczestników spotkania.

 

Na zadane pytanie: Czy miała do czynienia ze „szklanym sufitem” odpowiedziała, że często „szklany sufit” jest spowodowany brakiem systemowych rozwiązań, które pozwalałyby kobietom łączyć plany zawodowe z rodzinnymi. Dzisiaj wciąż większy zakres opieki nad dziećmi i nad osobami starszymi spada na kobiety. W tym samym czasie kobiety chcą być niezależne finansowo i stają przed trudnymi wyborami, jak połączyć wszystkie role w życiu. Taki stan rzeczy ogranicza kobiety w osiągnięciu swojego potencjału i powoduje mniejszą reprezentacje kobiet na najwyższych stanowiskach, czyli właśnie tam gdzie podejmuje się najważniejsze decyzje.  Aleksandra Gren mówiła, że kobiety muszą budować sieci wsparcia, łączyć siły, pomagać sobie nawzajem i działać na rzecz zmniejszania wszelkich podziałów. 

 

Zaznaczyła, że szereg obszarów wymaga lepszych rozwiązań systemowych tak, aby kobiety w Polsce mogły w pełni osiągać swój potencjał. Zaznaczyła, ze Polki są jednymi z najbardziej przedsiębiorczych kobiet w Europie. Ich przedsiębiorczość często zaczyna się, kiedy muszą się odnaleźć w krytycznych sytuacjach, np. gdy zostają samotnymi matkami.

 

Odpowiadając na pytanie, co najbardziej pomogło jej w odnalezieniu się w biznesie przyznała, że było to koncentrowanie się na dobrze wykonanych celach, umiejetność obserwacji i słuchania, budowanie wartości, otwartość na zadania, które wymagały odwagi i umiejętności odnalezienia się w rożnych kulturach i szerokościach geograficznych.  Dużo zawdzięcza osobistej motywacji, którą czerpie z rodzinnych tradycji i historii swoich przodków. Za przykład podała role motywacji, jaką podziwia u każdego z Izraelczyków. Często jest to motywacja wywodząca się z historii rodzinnych. 

 

Prelegentka udzielała zebranym w siedzibie MISO gościom wskazówek biznesowych – jedna z nich dotyczyła otwartości do zadawania pytań. Uważa, że rezygnacja z bycia dociekliwym i zadawania pytań, to strata momentu i wielu szans w kontekście nie tylko biznesowym, ale i osobistym.

 

Aleksandra Gren – od 25 lat związana z sektorem fintech i technologii bankowych w firmach z listy Fortune 500 w Europie, USA i na Bliskim Wschodzie. Absolwentka University of British Columbia i London School of Economics w Londynie. Aktywna w organizacjach działających na rzecz wzmocnienia głosu kobiet w gospodarce, propagowania edukacji i zwiększania szans dla młodzieży poprzez programy rozwojowe i mentoring. Nagrodzona licznymi nagrodami w Polsce, w Europie oraz w USA. 

„Śniadania Izraelskie” to cykl spotkań o Izraelu, które ukazują ten kraj przez pryzmat osobistych historii i doświadczeń. Projekt ma na celu stworzenie platformy do dialogu m.in. na tematy związane z izraelskim społeczeństwem, rolą kobiet oraz światem nowych technologii. Kluczem do Śniadań jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: co łączy – zamiast dzielić – Polaków i Izraelczyków? Spotkania rozpoczynają się od wspólnego śniadania, podczas którego zaproszeni goście mają możliwość spróbowania prawdziwej kuchni izraelskiej.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na użycie ciasteczek zgodnie z naszą Polityką Prywatności.