STRATEGICZNE PARTNERSTWO MIĘDZY EUROPĄ ŚRODKOWO-WSCHODNIĄ A IZRAELEM

Fundacja ELNET-Poland przekształca się w nowy regionalny oddział dla Europy Środkowo-Wschodniej (ELNET CEE).

Działania ELNET obejmują wymianę myśli eksperckiej i politycznej oparte na wspólnych potrzebach i demokratycznych wartościach i realizowane są poprzez programy edukacyjne, wizyty studyjne, dialogi strategiczne i konferencje, w formacie wielostronnym i bilateralnym.

ELNET CEE rozszerza także swoją ekspercką Radę Programową, do której od września dołączył Efi Ben Artzy – izraelski ekspert programów akceleracyjnych dla startupów m.in. Google for Startups, członek rady nadzorczej EU Tech Chamber i członek zarządu Polish IBC Advisory.

Trwająca wojna w Ukrainie wywołała znaczące zmiany w polityce międzynarodowej, przypominając Europie o wadze silnego systemu obronnego i roli strategicznych partnerstw w zakresie bezpieczeństwa. Wykorzystanie przez Rosję irańskich dronów w Ukrainie zbliżyło irańskie zagrożenie do krajów europejskich. Stanowi to wyjątkową okazję dla Europy Środkowo-Wschodniej i Izraela do nawiązania bliższego partnerstwa strategicznego.

Kraje CEE, które są już członkami sojuszu NATO, mogą korzystać z wiedzy Izraela w zakresie zarządzania kryzysowego, leczenia traumy wojennej i PTSD, wywiadu, obrony przeciwrakietowej, walki z terroryzmem i zaawansowanych technologii. Izrael może zaoferować im cenną wiedzę i możliwości, wzmacniając odporność cywilną i odstraszając potencjalne zagrożenia. Poza kwestiami obronności, to bezpieczeństwo energetyczne, innowacyjność i technologia są rozwijanymi obszarami współpracy pomiędzy Izraelem i krajami CEE.

Od 2021 roku Fundacja ELNET systematycznie wysyła do Izraela delegacje wysokiego szczebla polityków i, czołowych w swoich dziedzinach, ekspertów. W ostatnich latach zorganizowała wizyty studyjne z uczestnikami z Polski, Czech, Słowacji i krajów bałtyckich. Rozpoczęła także ekspercki dialog strategiczny pomiędzy Rumunią i Izraelem. Estonia, dzięki działaniom ELNET, prowadzi obecnie rozmowy z Izraelem w sprawie systemu wczesnego ostrzegania, a Rumunia i Izrael planują zintensyfikowanie współpracy w sektorze energetycznym.

W czerwcu ELNET zorganizował pierwszą w swojej historii delegację z krajów CEE, której kulminacją był Dialog Strategiczny Izraela i krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Celem dialogu jest omówienie krytycznych wyzwań strategicznych i zidentyfikowanie nowych obszarów współpracy. ELNET organizuje rocznie ok. 7 analogicznych dialogów z kluczowymi krajami europejskimi i UE.

„W świetle wojny w Ukrainie, kluczowe znaczenie ma budowanie strategicznego sojuszu między krajami Europy Środkowo-Wschodniej a Izraelem. Współpracując, możemy zwiększyć możliwości obronne, wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne, wspierać wzrost gospodarczy i zjednoczyć się w walce z powszechnymi zagrożeniami. Najwyższy czas, aby Europa Środkowo-Wschodnia i Izrael połączyły siły, zbudowały silne i trwałe partnerstwo, które zapewni bezpieczeństwo naszym krajom i obywatelom” mówi Marta Kubica, Prezes FundacjiELNET CEE.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na użycie ciasteczek zgodnie z naszą Polityką Prywatności.