„Zarządzanie szpitalem w sytuacji kryzysowej” – szkolenie z ekspertami z Izraela

 W dniach 17-18 lipca 2023 w Szpitalu Specjalistycznym im. Floriana Ceynowy w Wejherowie odbyło się szkolenie “Zarządzanie szpitalem w sytuacji kryzysowej “Celem szkolenia było wypracowanie sprawdzonych i optymalnych procedur oraz przygotowanie szpitali i personelu medycznego do pracy w warunkach nagłych zdarzeń masowych. Każda taka sytuacja wymaga od szpitala przyjęcia jednorazowo większej liczby pacjentów w stanie zagrożenia życia i zdrowia, niż podczas typowego dyżuru. 

Szkolenie “Zarządzanie szpitalem w sytuacji kryzysowej” zorganizowane zostało przez Fundację ELNET we współpracy z Rambam School of Trauma & Mass Casualties oraz Szpitalami Pomorskimi. Zależało nam na wzmocnieniu systemu reagowania na potencjalne zagrożenia w polskich szpitalach. 

Korzystając z doświadczenia izraelskich ekspertów, którzy na co dzień żyją pod ostrzałem, w ciągłym napięciu i zagrożeniu atakami terrorystycznymi i którzy codziennie mierzą się z kryzysami mającymi różne podłoże (działania wojenne czy katastrofy naturalne) możemy wzmocnić Polski system reagowania na potencjalne zagrożenia i zwiększyć bezpieczeństwo obywateli. 

Doświadczenie szpitala Rambam w Hajfie w znaczący sposób przyczyniło się do zwiększenia wiedzy związanej z urazami, sytuacjami nagłymi i sytuacjami masowych ofiar w Izraelu. Przekłada się to na statystyki – wskaźnik umieralności pacjentów z ciężkimi urazami w Rambam jest najniższy w Izraelu. 

W Polsce tylko w 2022 r. w izbach przyjęć lub SOR udzielono doraźnej pomocy medycznej w trybie ambulatoryjnym blisko 3,8 mln osób (wzrost o 9,8% w porównaniu z 2021 r.). Liczba leczonych w trybie stacjonarnym wyniosła ponad 1,8 mln osób (wzrost o 16,8% do roku poprzedniego). W porównaniu do 2021r. liczba osób, którym udzielono pomocy r/r wzrosła aż o 12%.* 

Stworzenie i ulepszenie procedur na wypadek zdarzeń masowych (tj. katastrofy naturalne, katastrofy komunikacyjne, ekologiczne, zamachy terrorystyczne działania wojenne, pandemia) ma być wsparciem i inspiracją dla osób decyzyjnych biorących udział w szkoleniu do wdrożenia ich w polskich placówkach. Podczas szkolenia skupiliśmy się na poszerzeniu wiedzy personelu medycznego w oparciu o sprawdzone rozwiązania, dostosowane do polskich realiów i możliwości polskiej służby zdrowia. 

Szkolenie skierowane było do kadry zarządzających szpitalami i oddziałami SOR z całej Polski. Uczestnicy zostaliprzeszkoleni m.in. w zakresie usprawnienia organizacji szpitala, w tym organizowania oddziału ratunkowego, wdrażania triage’u w przypadku masowych zdarzeń z wieloma poszkodowanymi z licznymi i dużymi ranami (powstałymi np. w wypadku eksplozji lub działań wojennych). 

Programy szkoleniowe prowadzone przez zespół Prof. Halberthala, Dyrektora Generalnego Szpitala Rambam w Hajfie, są dostosowane do potrzeb każdej organizacji. W tym przypadku zespół zarządzający szpitalem Specjalistycznym im. Floriana Ceynowy w Wejherowie odbył dodatkowo konsultacje z zakresu optymalizacji planowanej rozbudowy oddziału ratunkowego. Szpital samorządowy w Wejherowie, popularnej miejscowości turystycznej, co roku w okresie letnim mierzy się z drastycznym sezonowym wzrostem ilości wypadków i liczby poszkodowanych. 

– Projekt ten jest kolejnym przykładem praktycznej współpracy polsko-izraelskiej opartej na wspólnych potrzebach i wartościach. Izraelskie podejście do tematu zarządzania kryzysowego opiera się przede wszystkim na działaniach prewencyjnych, takich jak przygotowanie instytucji, personelu i obywateli na każdy możliwy scenariusz. Dodatkowo, ze względu na życie w ciągłym zagrożeniu, Izraelczycy mają wypracowany szereg sprawdzonych w kryzysowych sytuacjach rozwiązań, którymi z dużą otwartością dzielą się z ekspertami na całym świecie. – podkreśla Marta Kubica, Prezes Fundacji ELNET, która odpowiada za wizytę izraelskich lekarzy w Wejherowie. 

*„Źródło danych GUS”, lipiec 2023.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na użycie ciasteczek zgodnie z naszą Polityką Prywatności.