ELNET partnerem posiedzenia Polsko-Izraelskiej Grupy Parlamentarnej nt. sukcesu Izraela w szczepieniach przeciwko COVID-19

ELNET-Poland we współpracy z Polsko-Izraelską Grupą Parlamentarną zorganizował specjalne posiedzenie Polsko-Izraelskiej Grupy Parlamentarnej w Senacie, podczas którego rozmawiano o sukcesie Izraela w szczepieniach przeciwko COVID-19. O strategii działań w tym zakresie opowiedział zdalnie prof. Ran Balicer, przewodniczący Krajowej Rady Eksperckiej ds. COVID-19 przy Kancelarii Premiera Izraela i Dyrektor. ds. Innowacji Instytutu Badawczego Clalit.

Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki podkreślił, że spotkanie grupy parlamentarnej dotyczy nie spraw politycznych, tylko koncentruje się na aspektach zdrowotnych, tak ważnych w obecnym czasie. „Wszyscy jesteśmy pod ogromnym wrażeniem efektów i sprawności systemu szczepień w zaprzyjaźnionym państwie Izrael” – podkreślił marszałek Senatu. „Z przyjemnością, jako lekarz, który przez lata prowadził szpital zakaźny (…) będę przysłuchiwał się temu spotkaniu” – dodał.

Prof. Ran Balicer przedstawił założenia systemu opieki zdrowotnej. Mówił, że każdy z ok. 9 mln obywateli Izraela ma zapewnioną, finansowaną przez państwo, opiekę zdrowotną. System opiera się o cztery, zintegrowane pod względem medycznym i logistycznym, kasy chorych. Zapewniają one kompleksową opiekę każdemu pacjentowi na poziomie opieki podstawowej i specjalistycznej. Pacjenci mają prawo do zmiany kasy chorych.

Prof. Balicer poinformował, że równolegle ze wzrostem liczby infekcji, rozpoczęło się w grudniu 2020 r. planowanie akcji szczepień, gdy tylko potwierdzono, że  niedługo rozpoczną się dostawy. „Izrael przechodzi teraz przez najcięższą falę zakażeń. Ponad 10 tys. zakażeń dziennie i ok. 150 ciężkich przypadków dziennie. Wzrost infekcji zbiega się z intensyfikacją akcji szczepionkowej. Staramy się jak najszybciej szczepić, aby zneutralizować ten wzrost liczby zakażeń” – wyjaśnił. Dodał, że szczepienia trwają od czterech tygodni, a do dziś udało się zaszczepić pierwszą z dwóch dawek ok. 25% populacji. Szczepienia odbywają się przez 7 dni w tygodniu, 12 godzin na dobę, w 300 punktach szczepiennych. Szczepionki są tam rozwożone z wyposażonego w specjalistyczne zamrażarki centrum. Zaznaczył, że przygotowują się do pracy 24 godziny na dobę, jednak obecnie nie ma takiej potrzeby. Kolejność szczepień odbywa się z podziałem na grupy. Do pierwszej zakwalifikowano personel medyczny, a do drugiej – osoby powyżej 60. roku życia. Podkreślił, że system jest elastyczny, aby żadna dawka się nie marnowała. Do tej pory zmarnowało się mniej niż 0,1% szczepionek. Jeśli jakaś dawka miałaby się zmarnować, zostaje podana pierwszej chętnej osobie, która się zgłosi.

Prof. Ran Balicer podkreślał znaczenie gromadzenia i analizy danych. Informacje o wszystkich zaszczepionych trafiają do centralnej bazy danych. To umożliwia szybką ocenę realizacji programu. Jego zdaniem, Izrael ma bardzo dobrze funkcjonujący system gromadzenia danych o pacjentach. Dzięki niemu możliwe jest monitorowanie efektywności systemu, optymalizacja leczenia chorych, a także przewidywanie przyszłych zagrożeń i przeciwdziałanie im.

Marszałek Senatu stwierdziła, że 25% populacji, która za chwilę otrzyma drugą dawkę, to bardzo dużo. Przypomniał, że należy do tej liczby dodać ozdrowieńców, u których także wytworzyła się odporność. Na pytanie o możliwe złagodzenie restrykcji w tym kontekście prof. Balicer odpowiedział, że będzie to możliwe dopiero, gdy odnotowane zostaną znaczne spadki liczby nowych infekcji i nowych przypadków o ostrym przebiegu. Ponadto należy mieć na uwadze nową mutację wirusa, która pojawiła się w Wielkiej Brytanii.

Na pytanie senator Alicji Chybickiej o szczepienie osób po transplantacjach profesor odpowiedział, że również będą szczepieni. Szczególnie, że są w grupie szczególnie narażonej na infekcje i na wystąpienie groźnego przebiegu.

„Izrael inspiruje w wielu aspektach. Natomiast nie ważniejszej sprawy niż kwestia pandemii. Nie ma ważniejszej sprawy niż kwestia szczepień i zabezpieczenia naszych społeczeństw” –  powiedział poseł Michał Szczerba. Przewodniczący Polsko-Izraelskiej Grupy Parlamentarnej ocenił, że „Izrael imponuje szybkością reakcji na pandemię i szybkością akcji szczepień. 25% zaszczepionej populacji w ciągu czterech tygodni – to pokazuje, że ich plan zaszczepienia wszystkich osób powyżej 16. roku życia do końca marca może zostać zrealizowany”.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na użycie ciasteczek zgodnie z naszą Polityką Prywatności.