Debata: „Polska i Izrael: Historia i Teraźniejszość”

00:00
00:00
  • Posłuchaj artykułu online! 00:00

Jak wygląda bieżącą współpraca Polski i Izraela i jakie są nowe pola do współpracy?

Co wiedzą i myślą o sobie nawzajem Polacy i Izraelczycy?

Na ile Izrael liczy na polski głos w Unii Europejskiej?

5 maja 2021 roku Fundacja ELNET-Poland  wraz z Międzynarodowym Instytutem Społeczeństwa Obywatelskiego (MISO) była gospodarzem debaty on-line “Polska i Izrael: Historia i Teraźniejszość”.

Dyskusja odbyła się z okazji 30-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między dwoma państwami. Debata była transmitowana na żywo i dotarła do kilkuset osób.

Debatę poprowadził znany dziennikarz Jacek Stawiski, specjalista od stosunków międzynarodowych. Jego gośćmi byli:

➡️ Marek Magierowski – Ambasador Polski 🇵🇱 w Izraelu 🇮🇱

➡️ Konstanty Gebert – psycholog, dziennikarz i pracownik naukowy

➡️ Agnieszka Magdziak-Miszewska – była Ambasadorka Polski 🇵🇱 w Izraelu 🇮🇱

➡️ Zvi Rav- Ner – były Ambasador Izraela 🇮🇱 w Polsce 🇵🇱

Dyskusję otworzyli: Tal Ben-Ari Yaalon, chargé d’affaires z Ambasady Państwa Izrael w Warszawie, Marta Kubica,  dyrektor wykonawcza ELNET-Poland oraz Mateusz Komorowski, prezes Międzynarodowego Instytutu Społeczeństwa Obywatelskiego.

 

Paneliści dyskutowali o wrażliwych stosunkach polsko-izraelskich, które w ostatnich latach były wielokrotnie testowane. Choć wszyscy dyskutanci zgodzili się, że stosunki polsko-izraelskie są obecnie w kryzysie, wskazali również obszary współpracy, które są ważne dla obu krajów. Prelegenci zgodzili się, że lepiej byłoby gdyby historia pozostała obszarem eksperckim dla historyków, a nie polityków.

 

Podkreślali, jak ważna jest współpraca wojskowa oraz że Izrael i Polska mają wspólne interesy w ONZ. Polska jest również silnym sojusznikiem Izraela w Unii Europejskiej. Mówcy dyskutowali także o znaczeniu i roli Rosji, USA, Iranu i innych międzynarodowych graczy w relacjach polsko-izraelskich.

Goście zgodzili się również, że społeczeństwo polskie i izraelskie jest bardzo podobne. Z tego powodu pewne rozmowy są łatwiejsze, ale może to również stanowić przeszkodę – ponieważ rozmowy stają się bardziej emocjonalne niż merytoryczne.

Uczestnicy podzielili się obawą, że ze względu na klimat polityczny wiele kwestii które zostały już rozwiązane w przeszłości między oboma narodami lub które były w trakcie rozwiązywania, ponownie się może skomplikować. Oznacza to, że pewne rozmowy trzeba będzie zacząć od początku, co wydaje się marnowaniem tego, co udało się osiągnąć w ciągu ostatnich 30 lat.

Na koniec, goście dyskutowali o problemach antysemityzmu w Polsce i antypolskich nastrojach w Izraelu, wskazując na rolę nowych mediów w nowej fali uprzedzeń w obu krajach. Stwierdzono, że nie tylko politycy są odpowiedzialni za kryzys – również fake newsy stanowią duży problem w tym kontekście.

Zapraszamy do obejrzenia nagrania z wydarzenia poniżej! ⬇️

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na użycie ciasteczek zgodnie z naszą Polityką Prywatności.