Konferencja w Senacie z udziałem posłanki Shelly Tal Meron

25 stycznia 2024 w Senacie, na zaproszenie wicemarszałka Michała Kamińskiego odbyło się spotkanie z członkinią Knesetu Shelly Tal Meron, która zdała polskim parlamentarzystom i zaproszonym gościom relację o zbrodniach popełnionych przez Hamas w trakcie ataku na terytorium Izraela przeprowadzonym 7 października 2023 r.

“Bardzo trudno opuszcza się własną ojczyznę, gdy trwa wojna. Podjęłam jednak taką decyzję, bo chcę mówić w imieniu tych, których już wśród nas nie ma lub są nadal przetrzymywani przez Hamas. Są to niewinni ludzie. Moim obowiązkiem jest mówić w ich imieniu”

“Dziś Izrael broni podstaw zachodniej cywilizacji i broni naszej wolności i naszego bezpieczeństwa. (…) Dla nas, Polaków powinno być jasne, że na Ukrainie latają drony z Iranu. Tego samego Iranu, który wspiera Hamas. Wrogowie Polski i Izraela to często ci sami ludzi i te same państwa. Solidarność Polski z Izraelem to nie tylko kwestia naszej tysiącletniej historii. To jest także kwestia naszych elementarnych interesów jako państwa będącego częścią wspólnoty zachodniej. Izrael jest jedyną demokracją w tej części świata. Dla nas, Polaków, z bardzo wielu powodów, nie powinno być żadnych wątpliwości, że dzisiejsza walka Izraela jest także walką o nasze bezpieczeństwo i naszą wolność”

Istotnym momentem spotkania była prezentacja filmu, który ukazuje okrucieństwa, jakich dopuścił się Hamas podczas zbrodniczego ataku na Izrael 7 października 2023 r.

Izraelska deputowana jest członkinią partii Yesh Atid i w pracy parlamentarnej zajmuje się prawami kobiet i ich losami w sytuacji konfliktów zbrojnych. Obecnie angażuje się w działalność na rzecz uwolnienia nadal więzionych 136 zakładników uprowadzonych przez Hamas.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. senatorowie Beata Małecka-Libera i Michał Seweryński, Yuval Dancyg– syn przetrzymywanego w Gazie od ponad 100 dni urodzonego w Warszawie historyka Aleksa Dancyga, Ambasador Izraela w Rzeczypospolitej Polskiej Yacov Livne oraz naczelny rabin Polski Michael Schudrich.


Senat Rzeczypospolitej Polskiej
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na użycie ciasteczek zgodnie z naszą Polityką Prywatności.