Prof. Ran Balicer na spotkaniu z Polsko-Izraelską Grupą Parlamentarną o walce z COVID-19 w Izraelu

Polska i Izrael ramię w ramię w walce z pandemią COVID-19, wymieniają się doświadczeniami i ekspertyzą.

00:00
00:00
  • Posłuchaj artykułu online! 00:00
Fot. Grzegorz Krzyżewski, Kancelaria Senatu

Prof. Balicer poinformował, że w Izraelu nadal istnieje obowiązek noszenia maseczek w zamkniętych pomieszczeniach. Funkcjonują także zielone certyfikaty, wydawane osobom trzykrotnie zaszczepionym, przy czym okres od przyjęcia ostatniej dawki szczepionki nie może być dłuższy niż 6 miesięcy. Bez takiego certyfikatu nie można wejść do pomieszczeń, w których znajduje się wiele osób – np. pubów, restauracji, kin czy teatrów, chyba że dysponuje się negatywnym wynikiem test PCR z trzydniową ważnością. Wprowadzenie tych restrykcji pozwoliło na opanowanie przyrostu zakażeń.

 

Obecnie w Izraelu odnotowuje się ok. 500 przypadków zakażeń oraz maksymalnie 2 przypadki śmiertelne dziennie i ten poziom jest stabilny. Znacząco spadła też liczba przypadków ciężkiego przebiegu choroby. Do tej pory w tym kraju odnotowano zaledwie 25 przypadków zachorowań na wariant Omikron. Opracowane zostały procedury zapobiegające rozprzestrzenianiu się tego wariantu. Wśród zakażonych są również osoby, które przyjęły trzecią dawkę szczepionki, ale nie ma żadnego ciężkiego przebiegu zachorowania w przypadku zakażonych Omikronem.

„Wiemy, że Izrael poradził sobie z Deltą, przygotowuje się do walki z Omikronem, a my chcielibyśmy skorzystać z tych doświadczeń”

Przewodniczący Polsko-Izraelskiej Grupy Parlamentarnej poseł Michał Szczerba Tweet

Główny doradca premiera ds. COVID-19, przewodniczący Rady Medycznej prof. Andrzej Horban poinformował, że sytuacja zdrowotna w Polsce wygląda podobnie, jak w krajach ościennych, a gwałtowny skok liczby zakażeń spowodowany jest m.in. ochłodzeniem. Zakażenia drogą kropelkową są typowe dla jesieni i wczesnej wiosny. Podkreślił, że zdecydowana większość hospitalizacji dotyczy osób niezaszczepionych, podobnie zgony odnotowuje się głównie w tej grupie. Nieliczne przypadki zgonu osób zaszczepionych dotknęły chorych, u których występowało wiele innych chorób.

 

Prof. Horban rozpoczął sesję Q&A i zapytał o kwestię zielonych certyfikatów, a także o to, czy jakieś grupy zawodowe w Izraelu podlegają obowiązkowym szczepieniom. W odpowiedzi prof. Balicer zauważył, że najważniejszą kwestią w walce z pandemią jest wskaźnik wyszczepialności – chodzi o to, żeby cała populacja otrzymała chociaż jedną dawkę szczepionki. Duży odsetek osób, które nie otrzymały ani jednej dawki szczepionki, stanowi bardzo poważny problem. Tak więc najistotniejszym zadaniem jest odnalezienie osób, które nie przyjęły szczepionki, i przekonanie ich do zaszczepienia się, a także maksymalne ułatwienia w dostępie do szczepionki. „My staraliśmy się, żeby szczepionki były dostępne prawie na każdym rogu, i udało nam się dotrzeć niemal do wszystkich obywateli, ale w każdym kraju są inne uwarunkowania i nie ma jakiejś uniwersalnej matrycy działań” – podkreślił.

„Staraliśmy się, żeby szczepionki były dostępne prawie na każdym rogu, i udało nam się dotrzeć niemal do wszystkich obywateli, ale w każdym kraju są inne uwarunkowania i nie ma jakiejś uniwersalnej matrycy działań”

Wydarzenie to odbiło się szerokim echem w polskiej prasie. Opisały je między innymi Wirtualna Polska, i największa niezależna gazeta i opiniotwórczy dwutygodnik o charakterze informacyjnym dla środowiska medycznego, Puls Medycyny. Całe wydarzenie zostało zrelacjonowane również przez Senat RP

Zapraszamy do obejrzenia nagrania ze spotkania poniżej ⬇️​

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na użycie ciasteczek zgodnie z naszą Polityką Prywatności.