Warsaw Security Forum – promowanie współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa

W 2021 roku, ELNET-Poland współpracował z Warsaw Security Forum - wiodącą europejską platformą poświęconą współpracy transatlantyckiej, skupiającej się na wypracowywaniu wspólnych odpowiedzi na wyzwania w zakresie bezpieczeństwa.

00:00
00:00
  • Posłuchaj artykułu online! 00:00

W corocznej konferencji Warsaw Security Forum brało udział ponad 1500 uczestników z 40. krajów, m.in. głowy państw, ministrowie, czołowe osobistości organizacji międzynarodowych i pozarządowych, wysokiej rangi przedstawiciele biznesu, mediów, środowisk akademickich i społeczeństwa obywatelskiego.

W tym roku ELNET-Poland był gospodarzem okrągłego stołu na temat “Cybersecurity Threats and Challenges in Poland and the Baltics”. W wydarzeniu wzięli udział najlepsi eksperci w tej dziedzinie i urzędnicy z regionu i z Izraela:

➡️ Tomasz Chłoń 🇵🇱, Biuro NATO w Moskwie i były Ambasador RP w Estonii i na Słowacji 

➡️ Marko Mihkelson 🇪🇪, członek Parlamentu, Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Estonii 

➡️ Annett Numa 🇪🇪, doradca ds. transformacji cyfrowej, członkini  e-Estonia Briefing Centre, Trade and Innovation Centre, Enterprise Estonia

➡️ Nitzan Levi 🇮🇱, pracownik naukowy w International Institute for Counter-Terrorism (ICT) z Izraela

➡️ Rytis Rainys 🇱🇻, dyrektor National Cyber Security Center z Litwy.

Moderatorem okrągłego stołu była Agnieszka Magdziak-Miszewska – dyplomata, były Ambasador RP w Izraelu.

Okrągły stół który odbywał się zgodnie z zasadami Chatham House, skupiał się na głównych zagrożeniach dla cyberbezpieczeństwa oraz sposobach możliwej obrony. Podczas prezentacji strategii i taktyk poszczególnych krajów, wszyscy paneliści zgodzili się, że główny nacisk należy położyć na edukację i współpracę pomiędzy agencjami rządowymi, organizacjami pozarządowymi i społeczeństwem. Wśród słuchaczy byli polscy i zagraniczni dyplomaci, eksperci ds. cyberbezpieczeństwa z Europy (CYBERSEC) oraz przedstawiciele międzynarodowego biznesu (Apple). 

Wizyta dyrektorów biur ELNET w Niemczech i Wielkiej Brytanii

Dyrektorzy ELNET-Deutschland  i ELNET-UK, którzy odwiedzili Warszawę przy okazji Warsaw Security Forum mieli okazję uczestniczyć w dodatkowych spotkaniach i wyjazdach studyjnych.

Dyrektorzy odwiedzili Żydowski Instytut Historyczny, by obejrzeć wystawę poświęconą działalności Oneg Szabat (hebr. Radość Szabatu), tajnej grupy działającej w warszawskim getcie, oraz poznać historię stworzonego przez nich unikalnego archiwum – od jego początków do dziś. Historia zapisana na kartach Archiwum Ringelbluma opowiada historię jego twórców.
Archiwum Ringelbluma uznawane jest za jeden z najbardziej znaczących zbiorów archiwalnych.
W 1999 roku zostało wpisane na listę UNESCO “Pamięć Świata“.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na użycie ciasteczek zgodnie z naszą Polityką Prywatności.